péntek, szeptember 29, 2006

Egy Igen Fontos Esemény

Roger Scruton írások a bloggeren

A legjelentősebb élő konzervatív filozófus. Olvassátok, sokat.

A forrás

 


Technorati Tags    

A jó rend és a szabadság feltétele nem a demokrácia, hanem a megosztott hatalom. Fontosabbak a valóságos fékek és ellensúlyok, mint a demokratikus maszlag. Talán a hazugság gate elég bizonyíték.

Tegnap olvastam a Fidesz panaszáról a választási bizottság felé, hogy bántják Orbánt. Ma reggel hallottam az inkriminált reklámot, és már nam is oly meglepő a reakciójuk. A hirdetés elsősorban a megrendelőkről mond ezt-azt. Kommancs tempó, de mit is várhatunk?

Azért kíváncsi lennék, mikor jön rá valamelyik politikusunk, hogy, ha komolyan veszi a jelenlegi politikai rendszert, akkor a másik erkölcsi-politikai (hogy mást ne mondjak) megsemmisítésére törni szinte a demokratikus rend megdöntésére irányuló szervezkedés. Ne szeressék egymást, kritizálják egymást, de fogadják el, hogy a másik a rendszer sine qua non-ja.

szerda, szeptember 27, 2006

Az összeesküvé-elméletekben az a legrosszabb, ha igaznak bizonyulnak. GyF beszédének "kiszivárgásával" a Fidesz legrosszabb gondolatai igazolódtak vissza (hazudtak és nem kormányoztak).

A kiszivárogtatás szerintem a miniszterelnök műve. Nem véletlenül, nem az ellenzék, és nem a szocialisták belső ellenzéke hozta nyilvánosságra. A kommancsok (Gazsó Ferenc kivételével) összezártak, az ellenzéket meglepte, a kormányfői kommunikáció viszont felkészült volt, egyből jött a magyarázat. Csak elszámította magát. Remélem, nagyon.

A tüntetés helyett (Összefutottam 2 régi ismerősömmel.)

Inkább leírom a véleményemet az ún. jobbos blogolókról.

Egész röviden, három kategóriába sorolom őket.

  1. Az első a "paleo"konzervatívok. Többet foglalkoznak szellemi, ideológiai kérdésekkel, és minden fenntartásuk ellenére inkább a Fideszhez állnak közel.
  2. A "magyar jobbosok" Fidesz, vagy radikális jobboldali szimpatizánsok, sokszor erős nemzeti szövegeléssel, és antikapitalista globalizmussal.
  3. Libertariánus és neokonzervatív blogok: számomra leginkább a mértéktelen gazdasági liberalizmus a jellemzőjük, bár társadalmi kérdésekben nem liberálisak. Kapitalizmus- és államfelfogásuk Gyurcsányéhoz áll közel, ezért szvsz a magyar politikai térképen baloldaliak. Érdekes módon az iraki illetve közel-keleti helyzet is elég fontos számukra, ebben héják.

Talán magyarázni kellene azt, hogy mit értek Mo.-n bal és jobboldal alatt. Szerintem a legfontosabb választóvonal a kommunista politikai örökséghez való viszony, végső soron és leegyszerűsítve: Gyurcsány vs Orbán (mondom ezt úgy, hogy magamat se tudom így jól lehelyezni.)

hétfő, szeptember 25, 2006

A történelem főutcáján...

Szombat és vasárnap esti program: nyúl és co. meglátogatta a Kossuth teret.

A szombati este volt az emlékezetesebb. "Táncolj Feri, búcsubuli" skandálta a tömeg, majd, amikor egy felszólaló említette, hogy valamelyik rémhírközlő szerint a tüntetés Orbán Viktor ellen van, az egész tér egyszerre harsognta, hogy Viktor Viktor. Egy transzparens: "Mi tüntetünk, ti megunjátok, és ELMENTEK!". Volt zászlóerdő, árusok, gyerekek (egy éppen el akart veszni, de a tömeg kézről kézre adva visszaadta az anyának). Egyszóval mi, a gaz szélsőjobb jól éreztük magunkat. Semmi agresszivitás, semmi türelmetlenség. A másnapi hírekben meg hallottam, hogy pékek adtak kenyeret, a gazdák adományaiból még a rendőrök is kaptak - a parancsnokuk engedélyével. És végül: a tüntetők segítettek kitakarítani a teret. Ezt így kell csinálni - ilyen amikor a polgárok magukra találnak, és együtt állank közös ügyünkért.

A beszédekről sokat nem érdemes mondani. Elég radikálisak, némi álmodozással, egy kis szent korona tannal, alkotmányozó nemzetgyűléssel, stb. De jelen pillanatban nem az a fontos, ami ott elhangzik. Emberek beszélnek, mert valamivel szórakoztatni kell az összegyűlteket, a szevezők pedig a radikális jobbosok közül kerültek ki.

A lényeg, hogy ott vagyunk, és ott is maradunk, amíg ez a hazug kormány le nem mond.

szombat, szeptember 23, 2006

csütörtök, szeptember 21, 2006

Tegnap munka után kinéztem a Kossuth térre. Volt ott már nagyobb tömeg. Az árusok viszont jobban készültek. Ma is elmegyek arra hazafelé.

A Fidesz gyűlése

Elhalasztva. Fellélegezhetnek a kormánypártok, örülhet DI, hogy felszikrázott a bölcsesség.

A dolog megítélése nem is olyan egyszerű. Az egyik álláspont, hogy engedtek a kommancsok nyomásának, és visszavonulnak. Szerintem nem.

Mi lett volna? Egy választási naggyűlés, a szokásos buli az önkormányzati választások előtt, az utolsó napon, amikor még érdemes ilyet szervezni. De közbejött Fletó, és keresztülhúzta a terveiket, mert beszólt nekünk. És lőn tüntetés és lőn lázongás. A Fidesz álláspontja is lőn: húzz el GYF.

A kormány megbuktatására jogi lehetőségük nincs, spontán tiltakozóakció éppen megy, és ki is tart elsejéig. Nekik ez jó, hiszen céljaikkal egyezik, de nem keverednek bele túlságosan. Most hét végén provokáció / huligánok is nagyobb valószínűséggel fordulhatnának elő, ami szintén komoly kockázat. De az önkorm. választások után változik a helyzet. A rend addigra helyreáll, senki nem jön majd a Fidesz gyűlésre azért, hogy tomboljon egy jót. És még: a tüntetés addigra a Kossuth téren fáradni fog, jól jön az erősítés, lelkesíteni kell az embereket (nem átveszik a helyét!) - erre a gyűlés jó alkalom. A választások eredményei is ismertek lesznek, ha bejön a Fidesznek, akkor győzelmét felhasználja nyomásgyakorlásra. Ami összekapcsolódhat egy, a kommancsokon belüli elégedetlenkedéssel. Egy ilyen instabil helyzetet nem biztos, hogy Gyurcsány kibír. Megpuccsolják, mint Medgyessyt, és akkor a Fidesz nem csak nézni fogja, hanem valószínűleg új választásokat követel. Ahol nyerhet.

Hogy aztán mi lesz, majd meglátjuk.

szerda, szeptember 20, 2006

A hazugságok között is van különbség.

Nem szép kampányban hazudni, de, ha nem akarok farizeus lenni, az kell mondanom, hogy ez benne van.

De egészen más a kormányzást előre megfontoltan és tudatosan hazug módon művelni.

Kérdések

  • Ha azt szeretném, hogy az önámításra, elhallgatásra épülő rendszer megváltozzon, nemde először őszintén kellene beszélnem?
  • Ha részvényes vagyok, és az igazgatótanács átvág azért, hogy megtartsa pozícióját, és lebukik, mit érdemel?

Orbánnak igaza van, a kormány erkölcsi szempontból bizonyosan illegitim. Gyk: parancsa nem kötelez, és uralma zsarnoki. Van módja a legitimitás helyreállításnak: új választást.

Tegnap hazafelé átmentem a Kossuth téren. Békés tömeg, egy színpad-szerű tákolmány, rendes hangosítás. Valami népies zene ment éppen. A tér szélén már megjelent az első perecárus. A másik oldalon pedig vagy öt külföldi tv társaság tudósítóautója.

Reggel a hírekban hallottam, hogy éjjel simét rendbontás volt.

Ma reggel, kb. 7:10 körül, munkába menet ismét elsétáltam arrafelé. Rend, nyuaglom, kisebb csoportokban beszélgető tüntetők. Érdeklődésemre elmondták, hogy a nagyobb tömeg kb. éjjel 1-ig volt, amíg a hangosítás is. Közben megjelent ott egy fiatalember, és előadta az ötleteit: csak néhány téma legyen, azt beszéljék meg (alkotmányozó nemzetgyűlés, privatizáció felülvizsgálata, ogy feloszlatása). A szokásos radikáklis jobbos ötletek. Nagyon remélem, hogy nem veszik át az irányítást, mert akkor biztosan nem érünk el semmit.

Hazafelé ma is arra megyek, és talán fényképezni is fogok.

hétfő, szeptember 18, 2006

A kurrens botrány

Kitört, és most rengetegen lovagolnak rajta. De igazat adok Torynak , hogy végeredményben semmi újat nem tudtunk meg. Látni lehetett, hogy nem kormányoz, látni lehetett, hogy a kormányzati hatalmat csak és kizárólag a választások megnyerésének rendeli alá, csak eddig nem vallotta be.

És mellesleg Gyurcsány jellemrajza lett gazdagabb. Ehhez, főleg a fent idézett blog alapján annyit tennék hozzá, hogy Fletó egy forradalmár. Amolyan bolseviki típusú. Nem akarom túlságosan magyarázni miért az, mielőtt valalki nagyon kötözködne, olvasson sok-sok konzit. Mi is rajzolódik itt ki? Az a nagy sötét árny, először is a baloldali önbecsülés visszaszerző hős. És ki ellen? Hát Viktor-Viktor, a nagy mumus ellenében. Úgy látszik, hiába is tagadja, még mindig az ő árnyékával küzd. De előbukkan a reformer is, aki ugyan nem tudja mit, de azt annál inkább. És, szerencsétlenségünkre, hatalomba került. (Mert thetséges, és akarnok.) Ott aztán elkezdett tombolni: a kormányzást egyetlen cél, a nem is oly közeli választások megnyerésére használta, hogy majd utána, némi késéssel jöjjön a kánaán. Most őszintén: nem ismerős ez valahonnan?

Ilyet eddig még senki sem tett a szabad Magyarországon.

Rosszul kormányzott. Nem tehetségtelenségből, hanem szándékosan, a hatalom megtartása érdekében. Nem kicsit, hanem folyamatosan.

És erre az emberre bízni egy államot? A takarítást se az irodámban.

Gyurcsány veszélyes, az egész államra, Magyarországra, mint közösségre, a jogok uralmára, a politika még megmaradt hitelességére. Hiszen miért higyjük el neki, hogy most nem hazudik? Hogy más is lebeg a szeme előtt, mint a következő választás?

Még soha nem volt nagyobb szükség független intézményekre - és még soha nem voltak a független intézmények nagyobb veszélyban, mint most. Egy ilyen alak ellen csak a forradalom, vagy a megfelelő ellensúly véd meg. Amit minden igyekezetével szétver. Forradalom, polgári engedetlenség itt? Az ötlet is nevetséges.

Nem tudom, hogyan lehet tenni, amit meg kellene tenni: eltávolítani GyF-et a hatalomnak még a közeléből is.

péntek, szeptember 15, 2006

Orbán a Rubiconban

Nagysikerű KISZtitkárunk elménckedte ki, nagysikerű népvezérünk mondataira reagálandó. Elenséget vizionál, hogy a számára (állítólag) amúgy nem túl nagy jelentőségű önkormányzati választást megnyerje. Kormányzással ugyanis nem megy, azt már látjuk 2002 óta.
Már látom is, ahogy a polgári körök megindulnak jól a Rubicon felé, kezükben kiegyenesített Demokratával (majd egy éles kanyarral mégis inkább Budapest felé veszik az irányt). Ez nekünk a politika.
Amúgy, innét a mezőről nézve agyalágyult ötlet, hogy az önkormányzati választás harmadik forduló, vagy visszavágás lenne. A helyi viszonyokról szólhatna – de nem szól, csak a két szörny újabb egymásnak feszüléséről.
Orbánnak bizonyos szempontból igaza van – a kormány a hatalmat erkölcstelen módon, hazudozva szerezte meg. Elsősorban nem a kampányban elhangzó hazugságok, nagyotmondások az érdekesek. Nem. Az áfacsökkentés, az adótörvények, amit megszavaztak. Mert ez minimum visszaélés a kormányzati helyzettel, a polgárok megtévesztése, (hiszen hazug törvényt hoztak!) – szándékos és aljas politikai hazugság. Nem menthető. Azzal meg végképp nem, hogy az ellenzék kormánya roszabb lenne. Ez bizony nagyon csúnya kirekesztés, előítélet. Egyébként is, pont ezek? Milyen alapon? Ilyet felelős politikus nem mond. Csak az exkommunista.
Más szempontból viszont nincs igaza a népvezérnek, hiszen a valós helyzetet nem próbálta meg feltárni ő sem, csak mást ígért, és riogatott. De. Mindezt ellenzékből. Csúnya dolog hülyének nézni a választókat (köztük engem is), de teljesen más kormányzati felelősséggel, mint ellenzékként.
A kormánynak mennie kell, mert hazudozásáért ez az egyetlen elfogadható büntetés. Egy felelős ellenzéknek meg kell buktatnia ezt a kormányt. De, hogy világos legyen: felelős ellenzéknek.

csütörtök, szeptember 14, 2006

Villamos és szocializmus

A villamosrokról.
A Combino jól néz ki, de nem éppen a legkényelmesebb, legalábbis utasként. A légkondi hiánya főleg nyáron volt zavaró, mert, mint tudjuk, Budapestnek nem olyan a klímája, hogy kellene. Mert az eddigi adatok. ÉS majd minden úgy megy, mint eddig - ahogy tapasztaljuk. Vagy mégsem? Akkor önök rossz valóságban élnek. A városvezetés dimenziójában persze minden tökéletes. Hogy is vehetnék észre a forró nyarat, amikor nekik nem az? (Villamos helyett is inkább Tuareggel utaznak.)
Itt van nekünk ez a szép új villamos, ami akár siker is lehetne, nem a városvezetés újabb balfogása, és alkalmatlanságának ismételt bizonyítéka. Nem lett volna egyszerűbb rendesen felújítani a vezetékeket? Nem megspórolni némi pénzt és időt, aminek aztán a többszörösébe kerül helyrehozni - a kidőlt villanyoszlopot és hasonlókat? Nem lett volna egyszerűbb azt mondani, hogy emberek, a villamosokkal lehetnek kisebb bajok, ezért meg azért (ahogy az Index le is írta), és ettől még nem kell visszaküldeni. Most aztán itt állunk, a hetek óta éjszakai próbaüzemre fogott vadiúj villamoscsodával. És van még, aki Demszkyre szavaz. Nem mondom, hogy nem érdemlik meg, de miért szívjak velük én is?
Aztán.
A VVAN blogon írtak a Kendermagosok legújabb akciójáról, aminek kiváltó okához is eljutottam. Nagyon szolgáló és védő rendőrségünk egyik nagyon alkalmas vezetője kitalálta, hogy a drogok ellen úgy lehet a legeredményesebben harcolni, ha egy diszkó mind a 300 látogatójától vizeletmintát vesznek, és ott keresik a drogot. Jó, elkapnak néhány felhasználót. És? Mennyivel kevesebb kábítószer kerül ettől az utcákra? Nevetséges és elképesztő. Látszattevékenység, amivel sokaknak szereznek kellemetlen perceket. Sőt. Tulajdonképpen sokkal rosszabb a helyzet. Hiszen valaki gyanusítottként kezelte az összes szórakozót. De nem ám valami érthető, vagy legalább jogos ok alapján, hanem csak azért, mert diszkóba mentek. Mintha tilos lenne. Tipikus szocialista mentalitás, aminek a jogállamhoz semmi köze. Küldjék el az ilyet fát vágni, ne vigyázzon az ilyen a biztonságomra, mert veszélyes rá.
A fejekben kellene rendszert váltani végre.

kedd, szeptember 12, 2006

Egy kis olvasnivaló

The War on Drugs vs. The War on Terror

Ezt találtuk az RR-en.

Afganisztán, drog, háború és ellentmondások.

Test Scores and Economic Performance-BECKER

És ez itt, az amerikai és más oktatási rendszerek eredményességéről, arról, hogyan lehet az, hogy az USA a világ legfejlettebb állama, míg iskolái nem a legjobbak, a tesztek szerint.

Az elemzők

Két nagytapasztalatú, de mégis csak új elemző (mit elemző, mindjárt polfilosz), a magyar politikatudomány egén: a Reform-Megcsináltuk Consulting állócsillagai:
Kóka Elender János és
Gyurcsány KISZminiszeterlenök Ferenc

Az előbbi egy tv-ben elhangzott interjúért: azok a csúnya közszolgák! Lusták, és akadályoznak. Ki is a gazdasági miniszter már két éve? És kinek szokta visszadobni az ÁSZ a beszámolóit? Nyilván erről is ezek a lusta és buta beosztottak tehetnek, nem miniszter, aki végül is csak a főnökük. Kulákozni, fasisztázni nem lehet, de ellenségkép kell, hát ott vannak a hivatalnokok. Akik főállásban akadályozzák reformország mielőbbi eljövetelét. Jól le is építik őket.
A miniszterelnökünk is kitett magáért: rövid és velős elemzést adott: szárnyai alá vette a haladárokat, megspékelve az MDF-fel, és ott maradt a megújulásra képtelen, ósdi Fidesz. Szép. És ez nem megosztás, meg kirekesztés. Amit mond, még csak nem is azért bosszantó, mert oly átlátszó, mint a frissen mosott ablak, hanem azért, mert szvsz ízléstelen. Ha komolyan venné a demokráciát, a hatalom nem abszolút voltát és hasonlókat, akkor éppen a legnagyobb ellenzéki pártról nem mondana ilyet. Nem azért mert fene mód odavan értük, hanem mert tudja, hogy fontosak. Nem neki, hanem az országnak, mert akár tetszik ez neki, akár nem, ők a valós alternatíva, így az egypártrendszer kialakulásának ellensúlyai. Egy újságíró, vagy egy blogger kommancsozhat kedvére, mert az a néhány tízezer vagy 5-10 olvasó nem számít. De a legnagyobb pártok politikusai nem. És még egyszer: nem azért mert szeretik egymást, hanem azért, mert a mindkettőjük számára állítólag fontos értékrend szerint a másiknak lényeges szerepe van.
(Ez az egész nem meglepő, csak újabb jele a ballib gondolkodásnak - tolerancia, ugye? Így lesz az előítéletből ítélet.)

kedd, szeptember 05, 2006

Meglepetések

Hogy egyeseknek milyen könnyű meglepetést okozni! No nem csak neki, hanem a Vg állítása szerint a pénzügyi elemzőknek is. Hogy mivel? Hát azzal, hogy felelősség-haladár-reform kormányunk konvergenciaprogramjában sok a konkrétum, nem csak célok vannak, hanem intézkedések is. Micsoda ok az örömre! Mintha egy kormánynak nem az lenne a feladata, hogy megalapozott intézkedéseket hozzon. Más országokban biztosan, de itt, reformiában eddig máshoz szoktunk. (Mennyi ideje is? Kb. 2002 óta, mióta D-209 Több_pénzt_az_embereknek hatalomra került?)

Most írogathatnék a konvergenciaprogramról is, de inkább olvassátok el az MNB véleményét. Innen a mezőről nem látok bele makrogazdasági boszorkánykonyhákba, de ami leszűrődik hozzám, az nem tetszik. És nem elsősorban az, hogy néhány évig esetleg (biztosan) rosszabbul fogunk élni. Sokkal inkább az, hogy nem látni az alagút végét, nem látszik az, hogy az intézkedések csak ideiglenesek lennének. Csak valami érthetetlen reformláz, leépítés, mintha az ország élén nem kormány, hanem egy felszámolóbizottság állna.

A végére pedig: Mo. legnagyobb baja nem az, hogy sokan dolgoznak a közszférában, vagy lusták azok a csúnya bürokraták (meg ápolók, tanárok, orvosok). Hanem az, hogy alacsony a foglalkoztatottság. És még: hogy nem elég hatékony a közigazgatás? Ilyen minőségű törvényekkel?

A Fidesz ötletéről

Önkormányzati költségvetési tanács, vétójoggal. Jó kis ötlet, újabb bizottság. Csak azért, hogy az önkormányzati lobbi erősebb legyen? Így lehetne ellensúlyozni a központi hatalmat? Mi történne, ha ennek a jogállamokban szokásos módját választanánk? Legyenek megfelelő törvények, amelyek biztosítják az önkormányzatok bevételeit, és akkor nem kellene újabb testület a haveroknak. A törvények alapuljanak nemzeti konszenzuson, az egyik kormány ne változtssa meg azért, mert a másik hozta, vagy mert éppen a "támogatói kör" vagy az aktuális hatalmi érdek azt kívánja. Ebben az esetben nem valami lehetetlen a feladat! Csak arról kellene megegyezni, hogy az önkormányzatok stabil finanszírozása fontos, már csak a kisebb állam vagy a szubszidiaritás miatt is (mely utóbbi a katolikus társadalmi tanításból származó fogalom, csak hogy művelődjetek). Nem kell semmiféle költségvetési vétójoggal megvert tanács a nyakunkra. A költségvetés elkészítése a kormány fealdata, nem az önkormányzatoké. A jelen helyzetben lehet ugyan értelme egy ilyen testületnek, de végső soron az ötlet csak egy újabb lépés a lobbiérdekeken alapuló állami berendezkedés, magyarul a balkán felé.

péntek, szeptember 01, 2006

Kommentár


Ismeritek a Kommentárt? Új, magyar, konzervatív: politikai eszmék, történelem, nagyvilág. Már a negyedik szám jelent meg. Eddig mindegyik érdekes volt, nagyon igényes írásokkal. Minden, magát a politikai gondolkodás terén művelni szándékozó embernek ajánlom. (Azt hiszem ránk fér.)
Csak egy rövid ajánló ebből a számból:


  • Szalai Ákos: Kereszténység és kapitalizmus - Több, mint aktuális. Kötelező olvasmány lehetne a Fideszben és a KDNP-ben. De másnak sem árt.

  • Lánczi András: Európai civilizáció és konzervativizmus - Egy konferencia Hollandiában: megújuló európai konzervativizmus?.

  • Molnár Attila Károly: Tocqueville és a demokrácia - demokratáknak éskevésbbé demokratáknak..

Vegyétek, és olvassátok!