szerda, szeptember 26, 2007

Múltbeli relikvia :))


E-mailben kaptam. Remélem senkinek sem hiányzik hozzá magyarázat vagy megjegyzés.
Frissítés:
Így jár az, aki nem ellenőrzi a forrásait. És most nevessünk egy kicsit magunkon.
A magyarázat

hétfő, szeptember 24, 2007

Kinek üzlet az egészségem?

Útban a megegyezés felé, a kampány(kormány)főnöki dorgálás után: a tehénlepény és a lénypiszok átlaga?
Ködös emlék 2006-ból, valami közigazgatási reformról, ahol a megyék megszüntetéséről volt szó - vagy csak addig, amíg üzleti / reformérdekek felül nem írják? Még a végén elbizonytalanodunk a kormány kompetenciáját, tervik összhangját és átgondoltságát illetően.
Mi a rettentően hatékony, versenyző és szolidáris a megyei, 51%-ban állami tulajdonú biztosítóban? Hol van az ügyfelek érdeke? Azt választhatja, hogy elköltözik? Esetleg az lényegtelen? Le lehet tudni az eü. reformot, és utánunk a vízözön?
Az én szempontjaim az egész reformosdival kapcsolatban elég egyszerűek:
  • Eszébe se jusson a dokinak a hálapénz.
  • Ea csúnyán néz, bunkó, akkor legyen lehetőségem gyorsan éreztetni vele, hogy mit engedhet meg magának.
  • Választhassak a kórházak között - lehetőleg nyílt, egyértelmű és az én érdekeimnek megfelelő szempontok szerint (úgy mint gyorsaság, költségek, bánásmód, gyógyulási esélyek) - a gazdasági hatékonysággal foglalkozzon a biztosító, számomra az elég másodlagos. Ahogy a sarki bolt profitja sem érdekel. Szolgáljanak ki megfelelően, és akkor ott vásárolok.
Világosítsatok fel, biztos csak én nem látom, hogy mi lesz ebből. Az 51%-os állami tulajdonrész elég jó alkalom kiszuperált káderek telepítésére, a sok biztosító sok adminisztrációval jár, a központi ellenőrzére hivatal úgyis kell - összességében nagyobb bürokráciára számítok. A biztos területi elosztás eleve elég egyenlőtlen versenyhelyzetet teremthet a biztosítók között, és ez a területi különbségeket tovább erősítheti. A súlyponti kórházakhoz való egyenlő hozzáférést is el kellene érni valahogy. Aztán mi van a valódi versennyel? Az állam magával fut versenyt, esetleg a kisebbségi tulajdonosok kapnak teljes management jogokat? Hogyan lehet majd biztosítót váltani? Mi lesz, ha egy önkormányzat elkezd bevásárolni a biztosítók részvényeiből - az közösségi tulajdon visszamászik az ablakon, és majd jól kirúgják?
Ehhez képest a Fidesz ötlete nem is tűnik annyira elvetemültnek. Igaz, a versenyt és a magántőke részvételét teljesen mellőzi, de legalább a járulékok oldaláról tisztább koncepció - bár azt gondolom, hogy a pusztán jövedelemarányos járulék nem jó, mert eltitkolt jövedelmmel kikerülhető.
És erre jön ráadásul az október közepéig benyújtandó törvényjavaslat. Nyilván addig elkészülnek a hatástanulmányok, egy elég pontos szövegezés, az egyeztetés más törvényekkel, stb.
Ha a Fidesz helyében lennék, most bevásárolnék a KSH-nál és néhány nagyobb kutatóintézetnél, majd megbíznék néhány szakértőt, hogy a szivárgó információk alapján dolganak ki modelleket a hatásokról.
Egyelőre úgy néz ki, hogy mi nem számítunk. Csak a reform, mindenáron, az idióta politikai egyezségek, a kipipálandó feladatok.

Egészségbiztosítás: az MSZP tett egy lépést a megegyezés felé
Az SZDSZ már hétfőn lezárná a koalíciós egyeztetést
Egy nemzeti egészségbiztosítóban gondolkodik a Fidesz
Elkészült a Fidesz egészségbiztosítási koncepciója
Ma este kimúlik a kádári egészségügy? - adja hírül doromboló cicusért kiálltó címmel a Hírszerző

Powered by ScribeFire.

Korunk marxizmusa

Islam, the Marxism of Our Time by Theodore Dalrymple
A radikális iszlám európai terjedéséről. "Ha egy nemzedékkel korábban születtek volna, akkor ezek a német fiatalok (akiket nemrégiben tartóztattak le merényletek tervezéséért) a Beede-Meinhof csoport tagjai lettek volna."


Powered by ScribeFire.

Tessék otthon hisztizni

Index - Gyurcsány: Tessék otthon hisztizni
Fletó hétvégi meglepetése: a pártok kiosztása eddig köztársasági elnöki privilégium volt, de most a nagy reformer is csatlakozott.
Azért a legjobb mondás most is az egészségbiztosítás reformjáról szólt: szeptember végéig előkészíteni, októberben törvényt hozni, jövőre bevezetni. Nyilván annyira jól állnak az előkészítéssel, hatástanulmányokkal, és tökéletesen elkúrt rendszert sikerül majd felállítani.




Powered by ScribeFire.

péntek, szeptember 21, 2007

Gumicsont rágcsálás

Against All Modernity - gumicsont
A melegházasság körüli felhajtást nem értem. Tulajdonképpen liberális alapon mi értelme van a házasságnak, amikor ott az állam "avatkozik be" két ember magánügyébe? A polgári házasság szerintem értelmetlen és fölösleges. Kivéve talán egyfajta konzervatív megközelítést: az állam magát, mint közösséget (nemzetet) elismeri, és fenntartandónak ítéli. Erre a legjobb megoldás még mindig a nő+férfi+gyerek. Ezért védi ezt az intézményt. Szó sincs szerelemről, egymás támogatásáról, hiszen ezek nem az állam által szabályozandó kérdések. Az államcsak annyit tesz, hogy hatalmával ezt, mint különösen fontosat támogatja, mert saját fennmaradásának biztosítékát látja benne.
Ha az állam magára mint esetleges dologra és nem közösségre (ha céljai csak és kizárólag az egyének maximális boldogulása), akkor meg minek foglalkozik egyáltalán részletesen azzal, hogyan élnek a tagjai?

Házasságot egyébként is egyre kevesebben kötnek. A melegekre is itt élnek, ők sem fogják - nyilván egy kezdeti felfutás után - preferálni, hiszen miért vélnék ők úgy, hogy az nem csak papír?


Powered by ScribeFire.

szerda, szeptember 19, 2007

Amíg még teheti

Gyurcsány a nagyjelentőségű_és_mértékadó politikai iskola diplomaosztóján osztja ViktorViktort, de remélem azok a hullámok hamarost elérik. Végül is kellemesebb ismét az ellenzék vezérével foglalkozni, mint Zuschlag ügyeivel (valami ifjúsági minisztériumi vezetőkről is érdeklődtek - nem is sejtjük ki volt az utolsó).


Powered by ScribeFire.

kedd, szeptember 18, 2007

Felemás

Orbán Viktor beszéde az őszödi beszéd évfordulóján
Kommunista-e, ahogy az index állítja? Nem. De nem is az ízlésem szerinti polgári. Inkább baloldali elhajló - illeszkedve a posztkádári stílushoz. Az európában zajló változás szerencsére nem a szociális piacgazdaság felé mutat. Sarko éppen most jelentett be nem éppen szocialista felhangú reformokat (munka, érdem, esélyegyenlőség - Inforádió). Ha az új európai irányokhoz szeretnénk igazodni, akkor ViktorViktor jobban hangsúlyozhatná a munka és az érdem fontosságát, a szociális háló helyett. Mert ez a megoldás: kevesebb adó, több munkahely, ezzel együtt kisebb, de célzottabb szociális háló, stb. A Reakcióban már leírták.
Küldjünk egyet Viktornak?


Powered by ScribeFire.

Buli van :(

Készültek az évfordulóra - a rendőrök és a tüntetők is. Az egész nevetséges. Szerencsére semmi nem történt, pedig a szervezők még hergelték is a tömeget - "cselekedjenek-e". Tiltakozás helyett balhét szeretnének? Ki tudja. Szervezetlenek, nem tudják mit akarnak. A nép politizálni kezdett.


Powered by ScribeFire.

Évforduló

Egy éve szivárgott ki az igazságbeszéd. Egy éve nyilvánvaló a morális válság. A megoldás egyre távolabb. Gyurcsány ebből, szerintem sehogyan sem jöhet ki jól. Ha nem tudta mit tesz azért, ha világmegváltó álmai miatt küldte padlóra az országot, azért. De mit is várunk egy forradalmártól? Megy az ábrándjai után, átgázolva mindenen.
A "megemlékezések" szerencsére békésebbre sikerültek. Kár, hogy a figyelem egy csapat álmodozóra és huligánra irányul, akik attól érzik hősnek magukat, hogy hazaárulóznak és autókat rugdosnak.
Sajnos a Fidesz ahogy egy éve, úgy most sem tud mit kezdeni az egésszel. Ha nem is a beszéd, de saját tehetetlenségük csapdájába estek.

Ezzel kapcsolatban érdekes lenne belegondolni egy kicsit az előző bejegyzésben említett "politikai osztály" meghatározásba. Gyurcsány nem "fedte fel a teljes igazságot", mert azzal nem tudott volna választást nyerni - magyarán manipulált, persze teljesen demokratikusan, de az ellenzék sem volt képes kezelni a tömegmozgalmat. Ők is a politikai osztály része, és nem tudnak, nem akarnak foglalkozni a nem tőlük kiinduló kezdeményezésekkel. Szép kis helyzet: a politikai elit alkalmatlan, de leválthatatlan.


Powered by ScribeFire.

csütörtök, szeptember 13, 2007

A politikai osztály

The Establishment is dead. But something worse has replaced it (Peter Oborne)
Milyenek is a politikusaink? Összehasonlítva a régi elittel, rosszabbak, sokkal. Magyarországra is érvényes megállapítások. A legnagyobb szakadék nem a politikusok között, hanem a politikusok és választóik között van. Továbbgondolva ezért nehéz alternatív politika felbukkanása.




Powered by ScribeFire.

kedd, szeptember 11, 2007

Kettős

Hírszerző - Publicisztika - Bartus László esete a Dimitrov-túladagolással
Jót szórakoztam a kritizált íráson, mert a Hírszerző egy egész cikknyi napi nonszenszet hozott le - aztán észbekaptak.

Amiről eredetileg írni akartam, a kiújult tüntetések. Érdekes, hogy sokszor a Kossuth téri tüntetéseket a Fideszhez kötik. De az a helyzet, hogy a tüntetés tavaly spontán kezdődött, a Fidesz nem is tudta mit kezdjen vele, annyira meglepődtek. És az továbbiakban is ez maradt a helyzet. Egy spontán tömegmozgalom, aminek az élére a szokásos izgága alakok álltak, a politikai mező széléről. Ez az igazi utcai politika, illetve az utca politikája. A Fidesz tömegrendezvényei szervezettek voltak, az embereket odahívták, beszéltek ezt-azt, majd hazamentek, a párt elképzelései szerint. De az őszödi beszéd után nem ez történt. Az események kikerültek a politikai eli irányítása alól - legnagyobb meglepetésükre a nép felfedezte a demokráciát. A nép uralmát.


Powered by ScribeFire.

hétfő, szeptember 10, 2007

Piac? Állam? Startégia?

Index - Kinek védi a kormány a Molt?
Nem lenne egyszerűbb (és piackonformabb) megvenni? Vagy inkább nem kellett volna eladni. Már amennyiben az azonnali költségvetési bevétel el nem homályosítja a stratégiai érdekeket.
Továbbra is csak ismételni tudom magamat: a jelenlegi kormányzat kapkod, nem gondolkodik előre.


Powered by ScribeFire.

Az íróasztal szaga

Hírszerző - Publicisztika - Skizo reform helyett versenyt, most!
De hadd egészítsem ki az érvkészletet egy újabb, méltatlanul
elhallgatott aspektussal: az egészségbiztosítást azért kell privát
alapokra helyezni, mert morálisan így helyes.
A biztosítás magánügy, csakis mi magunk tulajdonolhatjuk önmagunkat.
Betegségeink, életrizikóink, életpálya-választásaink egyéniek, mi
rendelkezünk a saját életünk felett, nem a "nemzeti kockázatközösség".

Hogy Bakura se találja túl unalmasnak. A teljes magánbiztosítás meletti furcsa érvek. Bizonyos szempontból igaz, felelősek vagyunk magunkért - és ennek pusztán politikai vonatkozása is van, hiszen szabad társadalom nem képzelhető el felelősség nélkül, és a teológiai érveket még nem említettük. De pl. születésünk helyét, családunkat, örökölt tulajdonságainakt nem választottuk, azaz van néhány elég meghatározó pont, ahol a stabad választás és döntés nem érvényesült.
Ha egyetértenék is a fenti idézettel, abből még sokféle politikai cselekvés következhet. Elsősorban azért, mert az a politika, ami az itt és mostra nincs tekintettel, csak rögeszme, ami rombol. Másrészt a politika és az erkölcs kapcsolata nem azt jelenti, hogy saját erkölcstanunk tételeit fordítjuk egy az egyben politikai cselekvéssé. Ez jakobinus vagy bolsevik tempó.
Csak nézzünk szét az országban a biztosítások terén. Tényleg megéri (ti.: jobb lesz a lakosság egészségi állapota), ha felszámolnánk a kötelező nemzeti kockázatközösséget? Ott, ahol a kárenyhítési alapba is kényszeríteni kell a gazdákat? Ahol az autók kötelező biztosításánál az olcsóság mindent felülír? Ebben a tesco-gazdaságos országban? A "fejlett" halandósági mutatóinkkal?
Legyen verseny, a szolgáltatók és a biztosítók között is - de gondolom világos, hogy ezzel sokat nem mondtam.
Csak egy kis adalék: az eü. legnagyobb igénybeveői az állami járadékosok (nyugdíjasok, rokkantnyugdíjasok, stb.). Milyen erejű vásárlók ők? Jövedelmüket az államtól kapják, és helyzetükön nem nagyon tudnak változtatni. Hol van pontosan az ő felelősségük határa saját sorsukért?
A végére megint unalmas leszek: az íróasztal alapú politizálás sehova sem vezet, ezért, bár a libertáriánusok fontos értékeket képviselnek (egyéni felelősség, szabad piac), de a döntéseket nem érdemes rájuk bízni.


Powered by ScribeFire.

csütörtök, szeptember 06, 2007

Egy kis reklám

Against All Modernity: az erős érvek világa - az igazság a balon van.
Aki Vogelint idéz blogja elején, nem lehet rossz, többek között ezért is került az oldalsávba (meg a viszonosság okán is). Egy eretnek (konzervatív) szociológus blogja.

A Baloldal Neóját olvasva talált erős érveket. Aki természetesen a Nagy Gonosz V-vel foglalkozik. Hogy Vona Gábort meghívta évekkel ezelőtt a saját polgári körébe. Micsoda vakság, ugye? Nem tudta előre, hogy hat évvel később az egy rettenetes veszedelmet fog életre hívni, mind az 55 gárdistájával. Én is jelentkezem a vakok közé, ó mindentlátó Neo! A Jobbik egészen elfogadható szervezetnek tűnt még néhány éve. Úgy látszott, friss színt hoznak az elnehezült Fidesz mellé. Nem ez történt, elmentek jobbos ezoterikusnak.
Pedig pedig! Esetleg ismertethetnék a miniszterelnökkel saját kollégáinak megállapításait a törvényalkotás színvonaláról (Heti válasz). De aki látott minisztériumot az elmúlt évekbenm annak ebben semmi új nincs. Ja, hogy azt nem lehet elintézni egy kis fasisztázással? Gondolkodni kellene, ami erőfeszítést igényel. Hatástanulmányt íratni, amihez idő, adat, szakértők, vita kell. Meg stratégia. Nem nagyívű, ám semmitmondó víziók modernségről, felelősségről, és néhány gyerünk, csináljuk meg.
Stratégia, ami átgondolt, ahol célok vannak, ami mögött kormányozni tudás áll. De ez az, ami nem megy. Van helyette kapkodás és kampány.
Azért ne feledjük: minden országnak olyan kormánya van, amilyet megérdemel.




Powered by ScribeFire.