kedd, június 26, 2007

1:2

A Gondola publicisztikáiról

Bele-beleolvasok a Gondola publicisztikáiba ma is. Régebben élvezettel olvastam írásaikat, manapság egyre inkább csak bosszant, hogy miért kell alapavető tényektől elrugaszkodni, kifordítani a valóságot, összeesküvést látni minden bokorban.




1. Még tetszik is, bár kissé langyos. De legalább jogosan oszt ide és oda is.




2.1 Nem idézek, ott a link. Maga a bevezető szöveg elég bosszantó. Nem világos, hogy a haza iránti lojalitás nem a kormány színétől függ? Aki nem adózik most ellenállásdiból, az talál majd okot, hogy máskor se adózzon. Rossz kezekben van a kormány? Igen. Lehetőség lett volna leváltani? Igen, csak az ellenzék volt szíves alulmaradni a rendszerváltás utáni leggyengébb kormánnyal szemben.

A magyarok évtizedek óta egyéni stratégiákkal próbálnak kibújni a közösség iránti kötelezettségek alól.
Ez igaz. De erre nem megoldás, hogy kényünk-kedvünk szerint felrúgjuk a közösség iránti lojalitásunkat, mert akkor mások is felhatalmazva érezhetik magukat arra, hogy adott esetben ők is ugyanezt tegyék. Nem megvenni a BKV bérletet, mert Gyurcsány van hatalmon nem ellnállás, hanem visszaélés azokkal szemben, akik fizetnek. Lopás, hogy világos legyek.




2.2 Visszaélés a statisztikával. Meg szokásos jobbos toposz: Gyurcsány népirt, míg Orbán alatt persze nőtt a születésszám, hála a Vezér politikájának. Talán érdemes lenne hörgés helyett kissé megvizsgálni a tényeket (csak így, kapásból , különösebb statisztikai apparátus nélkül). Magyarországon évente kb 90 ezer gyermek születik. Ha a meddőségi központ lehetőségeinek felelőtlen szűkítése (ami elítélendő) miatt 150-nel kevesebb gyerek születik, az 1/4%-os csökkenés. A népirtáshoz talán kevés. Vagy mégis? Csak haladó konzervatívnak kell lenni?

Hogy miért növekedett Orbánék alatt a születésszám? többek között azért, mert a '70-es évek elején született, nagyobb létszámú korosztály akkor lépett szülőképes korba. Lehet hatása az Orbán kormány intézkedéseinek, de valószínűleg közel sem annyi, mint egyes (tömeges) egyszerűek gondolják. A demográfiai folyamatok a túlságosan is összetettek ahhoz, hogy négy év néhány intézkedése komoly nyomot hagyjon rajta.



Attól, hogy nem űzünk racionalista politikát, nem árt, ha használjuk a józan eszünket.

KSH adatok a népesedésről





Powered by ScribeFire.

Erről kellene beszélni

inforadio.hu - Orbán Viktor egy kubai fogoly védnöke lett

Végre egy említésre méltó lépés OV-tól. Ez kiállás az emberi jogok, a demokrácia, jogállam, szabadság mellett. És mellesleg megfelelő válasz a Che Guevarat istenítő forradalmároknak. Végre egy vállalható, nem kvázi-szocialista, nem irreleváns, nem értékelhetetlen megnyilvánulás.



És még

Talán így kellene Gyurcsányt osztani, nem azzal, hogy ideggyenge. Szürke, fantáziátlan, populista.







Powered by ScribeFire.

hétfő, június 25, 2007

Dogmatizmus fél győzelme

Megszűnik az OEP, lesznek helyette több biztosítók. Mer' az magában csodaszer.

Csak néhány, egész lényegtelen kérdésem maradt:

  • Mitől tűnik el a hálapénz?
  • Kialakulhat-e eleve torzított piac a biztosítók között? (Már látom, ahogy Észak-Magyarországért tülekednek.)
  • Ha idős leszek és rákos, jut-e meggyógyítanak-e?
  • Hogyan biztosítják, hogy mindenki fizessen, vagy legalább tudják, ki fizet utána?
A legfőbb probléma: a 9,9 millió magyarból kb. 2-3 millió aki miatt megéri, a többi nyugdíjas, munkanélküli, segélyezett, minimálbéres és gyerek.





Powered by ScribeFire.

péntek, június 22, 2007

haladó kormányzás

inforadio.hu - ÁSZ: tervszerűtlenség és kapkodás a sztrádaépítésben

A Mo. Rt igazgatótanácsa mintha nem állan a helyzet magaslatán. Az ÁSZ megint tett néhány kellemetlen kijelentést. Végül is sikeres és thetséges üzletemberektől mi mást várhatna az ember?

De van máááááásik...

Lehetséges lesz a vízművek privatizálása

Mert a magántulajdon oly hatékony és jó és tökéletes, nézzünk csak meg egy teszkót. Főleg egy olyan területen ugye, mint a víz- és csatornaszolgáltatás. Ahol kizárni senkit nem lehet teljesen (még... közegészségügyi okokból). Ahol nagy beruházással lehet csak piacot szerezni. Ahol nehéz elválasztani a vezetéket és a vizet, ahol területi monopólium lehet, ahol rengeteg ember kerülhet komoly veszélybe, ha elszúrnak valamit, ahol a hatósági ellenőrzés igen szigorú, stb. Abszolút alkalmas feltételek a versenynek. Vannak közszolgáltatások, melyeket nem lehet privatizálni, mert nem biztosítható a verseny, alapszükséglet és túl drága a piacrajutás. Ettől még nem adóból kell fenntartani, de a puszta üzleti érdek sem irányíthat. Víznek jönnie kell, és ezt az önkormányzatnak / államnak kell végső soron biztosítania. A piacpártiság miért jelent egyeseknél vakhitet? Nincs elég terület a vállalkozásokank?





Powered by ScribeFire.

csütörtök, június 21, 2007

Megegyezés + megszorítás

VIII.Nagyapó blogja - Miniszterelnök a Közgázon

A fenti bejegyzés kapcsán támadt néhány gondolatom.

egyesek véleménye, hogy a "gyűlölködést" a politikai pártok között fel kellene váltani az egyetértésnek. Ezen valami nagy Fidesz - MSZP összeborulást értenek, az ország érdekében. Mintha más nem is hiányozna itt, minthogy ezek ketten felosszák az országot maguk között, és felszámolják a versenyt a politikában. A demokráciához hozzátartozik a politikai verseny. Aki ezt nem érti, annak csörgő való a kezébe szavazólap helyett. Az egységkormányoknak háborúban vagy hasonló rendkívüli esemény idején lehet csak helye. Miből lehetne választani, ha nem lenne alternatíva? Talán emlékszünk még Haiderre, a sógoroknál. Pontosan azért lehetett sikeres, mert a választók úgy látták, a két nagy túlságosan is hasonló. (Az más kérdés, hogy szvsz Haider aligha összehasonlítható saját szélsőségeseinkkel.)

Mindamellett a jelenlegi helyzetben bizonyos megegyezésnek lenne helye, hiszen elég nagy bajban van az ország, és stabilizációra szükség van. (Talán reformokra is, de a stabilizáció nem reform.) Ahhoz, hogy sikeres legyen, tényleg kellene megegyezés a pártok között (a kormány ne érezze úgy, hogy választási költségvetést kell készítenie, esetleg osztogatnia egyet, hogy majd ismét megfizessük az árát). A megegyezés mindkét részről önmérsékletet követelne, és a politikai verseny bizonyos korlátozását jelentené. Csakhogy ennek ára van. Hiszen az ellenzék feladna saját pozícióiból (népszerűségét csak annak köszönheti, hogy a kormány megszorít, semmit nem kell tennie érte). Nyilván követelne cserében valamit - például a fő felelős távozását. És ezzel el is jutottam a zsákutca végére. Nincs aki az MSZP-ben Gyurcsányt válthatná, az ellenzék pedig nem fog megegyezni vele. Marad nekünk a reformnak nevezett kiigazítás kapkodása és az éles, ámde terméketlen politikai szembenállás.





Powered by ScribeFire.

szerda, június 20, 2007

Inkább feloszlatni

Hírszerző - Két újabb ország született, ahol rendben vannak az emberi jogok

Érdekes hír - nem meglepő módon Kuba és Fehéroroszország. Új mintaállamok. Mind ilyen helyeken szeretnénk élni, ugye? Ahol felelősséggel élhetsz a szólás szabadságával, vagy beveri a pofád a rendőrség.

Az ENSZ alkalmatlansága céljai elérésére eddig is nyilvánvaló volt. Fel kellene már oszlatni, a felszabaduló pénzt pedig védelmi kiadásokra és a demográfiai helyzet rendbetételére fordítani.




Powered by ScribeFire.

kedd, június 19, 2007

Változás és állandóság

"Szilvásy megbukott" - Gyurcsány régi embereket nevezett ki új feladatokra

Lánchíd rádió híre

Török Gábor véleménye

(átírva)

"Mindenki egy székkel arréb ült." - mondják.

A kormányzati szerkezet nem javult, csak az eddig a parlament által kevésbbé elszámoltatható embereket miniszterré tették. A parlamenti ellenőrzéstől viszont nem várok sokat.

Bajnai Gordon miniszterré tétele szerencsés, de inkább a fejlesztéspolitikát irányíthatná miniszterként, nem az önkormányzatit. Így egy túlságosan is vegyes tárca jött létre, olyan emberrel, akinek önkormányzati tapasztaltati nincsenek. A két terület szvsz elég különböző. Így a fejlesztéspolitika az önkormányzatokat érintő ügyekre koncentrálhat jobban, pedig annál azért szélesebb körű (vagy csak a pénzosztásnál hatékonyabban lehet a baráti önkormányzatokat támogatni). A fejlesztéspolitika megérdemelne egy önálló minisztériumot. Még sokkal többe sem kerülne, hiszen Fejlesztési Ügynökség létezik, a kormányban is számos posztot érint ez a feladat. De nyilván jobb ha eggyel kevesebb miniszter van, mintha a kormányzati struktúra átgondolt.

Aztán. Draskovics, mint a közigazgatási végrehejtásért felelős miniszter - mintha az állami szervek átalakítása befejeződött volna. Igaz, ennyi kapkodással nem jutnak sokra amúgy sem. Nyilván a hatékonyságot fogja segíteni, hogy a kancellári mellé másik minisztert is tettek (esetleg nem a kormányzásról van szó, hanem a belső hatalmi egyensúlyról).

És maradt Szilvásy is, gondolom titkosszolgálati sikereire tekintettel kapta meg a régi-új feladatait. Titkosszolgálatok és kormányzati informatika.  Elmaradott vagyok rettenetesen, de nem értem, miért  kellene miniszternek felügyelni a hivatali infrastruktúra részét képező informatikai feladatokat? A következő lépésben a takarítókat is miniszter irányítja?

Az átalakítás vesztese Lamperth Mónika lesz, aki a szociális és munkaügyi tárcát kapta meg. Rossz nyelvek szerint, a megszorítások következő hulláma még előttünk van, és az pont a szociális területet fogja érinteni.

Szóval, az átalakítások ismét csak a kapkodás jeleit mutatják. A kormányzati struktúra inkább a szocialisták belső hatalmi viszonyait tükrözi, mint átgondolt kormányzati elképzeléseket.





Powered by ScribeFire.

Kormányátalakítás és boroscimke

Cimkét a borra - Boris Johnson egy angol hivatalnok borügyi ámokfutásáról. Az ötlet annyira abszurd, hogy azt hitte, Brüsszelből jön, de tévedett. Mi lesz veled Anglia?



Hírszerző - Gyurcsány "terepasztal-játszadozása" SZDSZ-es tragikomédiával

Félig központosítás, félig a kommancsok belső hatalmi játszmája a kormányátalakítás - az eddigi hírek csak megerősítettek ebben. És az ún. liberális párt asszisztálása is szép. Kint is meg bent is, egyszerre. Fletó próbálkozik, hogy együtt vigyék el a balhét, ezzel viszont magával ránthatja az egész szocialista pártot. Saját szempontjából érthető, mert párton belüli helyzete meggyengült, és lépéseivel semlegesíteni próbálja a belső ellenzéket (kapnak hatalmat is, meg felügyeletet is). De sem a kormányzásnak, sem az országnak nem használ.




Powered by ScribeFire.

péntek, június 15, 2007

Dübörgő oktatási reform

Index - Politika - Szcientológusok képezhetik a magyar pedagógusokat

Nyilván a reform jegyében. Egy kis alternatív oktatási forma? Nincs elég bajunk, csak a szcientológusok hiányoznak.

Szvsz vissza a klasszikusokhoz. Egy kis latin, római szerzők, európai és magyar történelem, stb.

Ismeritek John Lukács Történelmi tudat c. művét? Érdemes olvasni, most éppen az európai történelemről szóló részt.





Powered by ScribeFire.

szerda, június 13, 2007

Levezetés

inforadio.hu - Diákok előtt magyarázta a bizonyítványát Gyurcsány Ferenc

Magyarázkodik egyet. Csökkent a központi közigazgatás létszáma - és ehhez kapcsolódóan visszaesett a teljesítménye. Nézzetek körül bármelyik minisztériumban. A kormányzás hatékonysága összességében nem javult. Mondok egy példát is. Sok programból álló csomag, némi beszámolgatásra szorulna. Mit csinál a minisztérium? egy fél évig ül, azaz inkább aktatologat,  dobálja a feladatot egyik részétől a másikig, majd lepasszolja a háttérintézménynek, akik továbbadják külsősöknek. Majd elkészül valami, amire eredetileg fél év lett volna, néhány hét alatt. Raformkormányzás az új reformkorban. A híreket figyelve, újabb minisztercserék várhatóak. Keresnek mindenféle szalonképes indokot, de a háttérben szerintem esik szét a kormányzat. Fletó szürke eminenciása botrányok középpontjában - mondjuk augusztus huszadikán sem állt már helyzete magaslatán, de mindig van lejjebb; a várható utód Kiss Péter, az egykori ellenlábas. Talán Kóka is távozik, és a rendkívül sikeresen mindenkit maga ellen fordító Ágnes asszony úgyszintén (akinek alkalmasságáról azért sokat elárul a nevezetes minden negyedik beteget félrekezelnek). Majd siratják, hogy fletót maga alá temette a reform. Pedig dehogy. Saját akarnoksága, a négy évnyi nem kormányzás, majd a kapkodás lesz a veszte. Akkor, ha harmadszorra már nem tudja eladni a jól csomagolt semmit.





Powered by ScribeFire.

szerda, június 06, 2007

Jó lenne, de - nem érdekük

Hasznos lenne, tehát elvetendő

A 2-es metró és a gödöllői hév összekötésére még egy ideig várni kell.



Tudna ám kormányozni

de továbbra sem akar a koalíció (nyilván figyelmen kívül hagyják ezt is.). Az ÁSZ és a Corvinus egyetem tanulmánya a A KÖZSZFÉRA ÉS A GAZDASÁG VERSENYKÉPESSÉGÉRŐL. Nem éppen rövid, de az Index alapján nagyjából a lényege nyilvánvaló, sőt köztudott. Levezethető belőle bármely értelmes politika számára néhány cselekvési alapelv is.

Depolitizálni kell a közigazgatást, még akkor is, ha ez csökkenti az elosztható konc mennyiségét, és korlátozza a kormányzat hatalmát. Ez nem feltétlenül demokratikus, hiszen a közigazgatás nem választott, de talán a fékek és ellensúlyok rendszere sem lebecsülendő.

A reformhoz idő kell, nem néhány dogma. Újra kell gondolni az állam szerepét, de ez nem megy az egész társadalom nélkül. (Mellesleg elég érdekes, hogy a liberálisok, akik a fene nagy szabadság szószólóinak tartják magukat, bizonyos kérdésekben a legrosszabb értelemben vett dogmatikusok. Ellenben szertik ellenfeleiket vádolni ezzel. De látszik, hogy a dogmákról csak előítéleteik vannak, és hírből sem ismerik a dogmák kialakulásának hátterét.)



Egy kis külpol.:

Az éledező birodalom - Putyin veszélyes játéka



40 év történt: a hatnapos háború és Izrael















Powered by ScribeFire.

kedd, június 05, 2007

Kis összefoglaló egy nagy emberről

Index - Politika - A meddő önvizsgálatok embere a kancellárián

Mit is lehetne ehhez hozzáfűzni? Üzleti és kormányzati sikertörténet - vadkelet, AD 2007., EU-ba belelépésünk után 3 évvel.

Tegyük mellé a tegnapi Frei dosszié legyen béke és nagykoalíció ötletét.





Powered by ScribeFire.