péntek, március 30, 2007

12 gyomor 0 agy

Index - Kultúr - Híradó lesz a Viván, a Spektrumon és az HBO-n?

A bizottság, mint tudjuk.

Nos, az ORTT pont így viselkedik. Nevetséges és komolytalan ötlet, hogy a tematikus csatornák híradót sugározzanak. Egyáltalán, miért kellene szabályozni a műsorukat bármilyen szinten is (az erőszak és a pornó kivételével)? A kereskedelmi tv a nézők igényeiről szóljon, és ne egy gittegylet kívánságairól.

Bízzuk a nézőre, hogy mit néz, és reklámozzuk a kikapcsológombot.

Az ORTT pedig monnyon le.




Technorati Tags: , ,



Powered by ScribeFire.

kedd, március 27, 2007

Fejlődő demokrácia

Magyar Hírlap:
Saját magát vizsgálja a miniszter


Szánalmas magyarázkodás, amit a miniszter előadott. Miután újságírók érdeklődnek hétvégi házacskája felől, véletlenül megtalálja őket az NBH. Csak a dolgukat végzik, nyilván, és ezt még be is vesszük. Nem is annyira meglepő, hiszen, mint tudjuk, a kormány demokrata, az ellenzék pedig nem. Sőt. A demokrácia ellensége. A párt ökle meg jól odacsap. Újra kell tanulni a szabadság fogalmát: azt szabad, amit a a haladár bagázs megenged.

A kinevezése előtt megbukott kormányszóvivő (UFI) esetén is jól szórakoztam. A profi kommunikáció csúcsa. És olyanok irányítják az országot, akik még egy ilyen feladatot sem képesek megoldani. Teljes gázzal a szakadék felé.



A napokban kezembe került Nagy Pongrác: Gazdasági rendszerváltás a kispadról című könyve. Nyugatról visszajött hazánkfia esetei a magyar valósággal. A szerző, saját meghatározása szerint gyakorlati közgazdász. Próbálkozott némi tanácsadással, de sikertelenül, mindenütt falakba ütközött. A könyv azonban érdekes olvasmány, akkor is, ha nem minden részletével ért valaki egyet.





Powered by ScribeFire.

kedd, március 20, 2007

Kis magyar kapitalizmus

Terjedjen a jó hír:
Befektetésre alkalmatlan (Eredeti hír az UFI blogon).
Hogyan szerezzük meg az állam pénzét, és hogyan fordítsuk kutatásra? Csak azért, hogy épüljön a tudásalapú társadalom. Meg innováció. És K+F.
Az állam rossz gazda - és alá is támasztja, hogy elhiggyük neki.

kedd, március 13, 2007

Totális demokrácia

Nem marad más, mint a választók és a kormány. A demokrácia és a Gyurcsány kormány kapcsán merült fel ez a gondolat. Egyes kritikusaik szeretik emlegetni, hogy nem demokrata. Nem igaz. Teljesen, meggyőződésesen az. Körülbelül úgy, hogy mindent a népért, semmit a nép által.

Amit ezek a kritikusok rosszul érzékelnek, az nem a demokrácia hiánya. A totális demokrácia nem a nép uralmát rombolja le, hanem a fékek és ellensúlyok rendszerét.

De ezt már biztosan kifejtettem néhányszor. A jó kormányzat korlátozott. De a korlátozott kormányzat nem azt jelenti, hogy nincsenek hatalmi központok. Vannak, csak szétszórva. A helyi önkormányzat sincs meg valódi hatalom nélkül, de minden valódi hatalom – akaratérvényesítő képesség – a központi, kormányzati hatalom korlátja. Nem csak a törvényekben említett hatalomgyakorlók vannak. Az élet, normális körülmények között több, mint amit a törvények szabályoznak. (Bár manapság az írott törvény lassanként minden mást elnyel.) Viszont ott sincs szabályozás nélkül, csak más teszi. Szokások, tradíciók, vallás. A szabályozás nem jelent tökéletességet. Az ember régen se volt se jobb, se rosszabb, mint most. Csak akkor még voltak világítótornyok, amiket mára a felvilágosodott gőg lerombolt. De ez csak kitérő volt.

A totális demokrácia a népet kiszolgáltatja a kormánynak, a kormányt pedig a népnek. Ahogy láttuk: osztogatás, hogy hatalmon maradjon, majd az egyetlen lehetséges program, hogy elhozza az N. számú boldog jövőt. A központi kormányzat egyre több intézményt az ellenőrzése alá von, megszünteti vagy elgyengíti a korlátokat. Felszámolja a közigazgatási állímtitkári funkciót, hogy az igazgatásban jobban érvényesüljön az akarata. Új, a parlamentnek nem alávetett döntési fórumokat állít fel (államreform, fejlesztéspolitika).

Két korlátja marad, az ellenzék, és a média. Magyar vonatkozásban az ellenzéket talán hagyjuk. A kormányt ellenőrző funkcióját jelenleg nem teljesíti. Korlát lehetne még a média, de az igénytelen, behódolt, mert ugyanazt hiszi, mint a kormány, vagy gyenge. A kormányzat amúgy is monopolizálni szeretné a valóság értelmezését. Nincs más lehetőség, halljuk minden nap. Ha ez sikerül, a kör bezárult. Azt látod, amit ők elképzelnek neked, és mivel ők tűnnek jobbnak, rájuk szavazol. A demokrácia megmarad, csak a döntés szabadsága tűnik el.

Ha hagyjuk.

péntek, március 09, 2007

Reformkormány (?)

A legújabb Kommentár két cikkben is foglalkozik az elszabadult reformkormányzattal. Érdemes elolvasni; érdekes magyarázatot ad a kormány egész működésére. A kulcs a baloldal, az akarnok "történelemcsinálás". A demokrácia a kormány szótárában nem a politikai eljárásra vonatkozik, hanem valami vallásféle. Nagyon demokratának tartja magát, de a hosszas egyeztetést, mások véleményének meghallgatását nem veszi komolyan. Ezért alakít ki maga körül senkinek sem felelős, nyilvánosságtól elzárt döntési fórumokat, új, elszámoltathatatlan tisztségviselőket. Mert ők tudják, mi a megoldás. Elgondolták a kis íróasztalaiknál, és most megcsinálják. Most nem a szabadság terrorja, vagy az egyenlőség, hanem a szabadpiac nevében.
És mindezt egy olyan társadalomban, amelyik amúgy is idegenkedik a politikától, nem ismeri az önkormányzást, és nincsenek erős közösségei. GyF szavakban ugyan leszámol a Kádár rendszerrel, de tetteiben arra épít. A politikája hazug, de ő kormányoz, és ezt a lakosság elfogadja, mert nem lát mást.
A népnek meg üzenik, hogy lehet jó, vagy jön a gumilövedék (Index, és a civilek: Nemzeti Jogvédő Alapítvány és a Társaság a Szabadságjogokért) Fletó összehozza a nemzeti egységet.
Tüntetés helyett örüljünk a négyes metrónak. Azt még szabad.