péntek, november 24, 2006






















(a HVG karikatúrái közül)

Más

A Fidesz népszavazási kezdeményezése a szokott szocialista ízű. Nem a tandíj, vagy a kórházak eladása a probléma (bár a tandíj miatt még egyetlen diák sem követelt színvonalasabb órákat).
A probléma az ötletszerűség és a biztosítékok hiánya.

Tory: Bokros Lajos

Az állam nem elég hatékony? Az elmúlt éveket nézve tényleg nem. De mielőtt megint a lusta bürokratákra mérnék az első csapást (köztük rám is), érdemes közelebbről megnézni a helyzetet.
Mit tesz a csúnyagonosz bürokrácia? Végrehajt. Amit, és ahogy a politika megköveteli. Ha a politikai szinten, a legfelsőbb döntéshozóknál három dolog számít: haverok, buli, Fanta, akkor ne csodálkozzunk, ha elfolyik a pénz.
És aki közel van, az jól látja, merre megy a pénzfolyó: tanácsadók, stratégia-előkészítők, kiszervezők hada épült rá az államigazgatásra. Miért is? Hiányozna a szakértelem? Akkor miért nem rúgják ki? Ha meg tudják oldani a külsősök, miért tartják fenn a minisztériumot? Az elképzelés egészen az első kormányváltásig működne, aztán mindent kezdhetnének elölről. (Az igazgatás folyamatossága ettől megszűnne, de látszólag jóval kisebb lenne az állam.)
Nálunk is, a főnökségnek tartott kiszervezéses előadás után a legbecsületesebb előadó megjegyezte: a kormányzati szféra nem úgy működik, mint egy vállalat, ezért a vállalatoknál alkalmazott eszközöket sem érdemes nyakló nélkül átvenni - a kiszervezés előtt pedig gondolják át, hogy hosszú távon is megéri-e.
Aztán: a kiadáscsökkentés (hogy világos legyek: szociális rendszer és a nyugdíj) is fontos, csak. Hol fog dolgozni az, akit már ma sem alkalmaznak, mert hiányoznak a képességei (alacsony végzettségű, kistelepülésen él, és még roma is)? Visszajutottunk az ország gazdasági problémáinak alfájához: munkahelyet kell teremteni. Nem közmunkát, nem segélyt, hanem tartós, piacra termelő munkahelyet.

kedd, november 21, 2006

Kapitalizmus 1

Az esetek többségében piacpártinak gondolom magam, és az osztogatást nem annyira kedvelem - kivéve, ha nekem adnak (lásd Sulinet).
Az, hogy az ember mit tart jó állapotnak elvileg, és mi a valóság, ami körülveszi, sajnos el szokott térni. Szóval szeretjük a kapitalizmust, de mértékkel.
Például semmi problémám a távközlési piac liberalizálásával és a piac szerkezetével, egészen addig, amíg azt nem látom, hogy vagy 10000 Ft-ért kapok nem éppen csúcsminőségű internetet, vagy kereshetek valami olcsóbbat, de akkor 4k HUF-ot pengethetek a telefonért, úgy, hogy évek óta nem használtam vonalas telefont.
A gáz-víz-csatorna magánkézbe adásával sincs gondom - ha megválaszthatom, hogy kitől vásárolok, úgy, ahogy eldönthetem, hogy hol veszek kenyeret, vagy hova megyek piacra.
Azt meg, hogy a magántulajdon ab ovo jobban működik a közösséginél, ma és itt eléggé furán hangzik. Vegyük csak a nagyvállalatot, amelyik nem tudja, hogy melyik egysége nyereséges, mert összekeverednek a tevékenységei adatai, vagy a mikrovállalkozást, aminek tulajdonosaiból csak a Weber féle kapitalizmus szelleme hiányzik, a külföldi tulajdonú technológiai céget, amelyik úgy szervezi a piackutatását, hogy a belecsöppenő kívülállók, akik még hisznek a jól működő magántulajdonban, azt kérdezgetik egymástól, hogy mi a fenét ügyködik az a láthatalan kéz, ha ezt a csődtömeget hagyja működni? A színlelt szerződésekről, a vállalkozásba kényszerítésről ne is beszéljünk - persze hogy könnyű a szabályok megkerülésével "hatékonynak" lenni.
Hogy valami velej is legyen a dolognak: a piac működése a szabadság, és a jó élet elengedhetelen feltétele, de nem a társadalom végső alapja. Piac és állam között egyensúlyra van szükség, hogy választási szabadságunk valóságos legyen.

péntek, november 10, 2006

Lenovo N100

Kihasználva a sulinetet és egyéb körülményeket, beszereztünk egy Lenovo N100-as laptopot, és most írok róla három sort.

1. Kívülről gyengének látszik, főleg a gép tetje sikerült igénytelenre. Sem a szín, sem az anyag tapintása nem az igazi.

2. A gép maga viszont jó. Sokféle csatlakozó, kártyaolvasó, a teljesítményével sincs bajom, bár ezt csak az OpenOffice gyorsabb működésén keresztül próbáltam ki. Van hozzá ujjlenyomat olvasó is, de a használatát még ki kell tapasztalni. Szélesképernyős, majd ha filmet nézek rajta, vagy képet szerkesztek biztos jól kihasználható lesz.

3. Mindent egybevetve Sulinettel megérte.

Az, hogy a Sulinetet azért találták-e ki, hogy én vegyek laptopot, már más kérdés. Az intézkedés szinte biztosan nem azt az esélykiegyenlítő hatást éri el, amire szánták. Bár lehet, hogy egész egyszerűen nem lehet jobban célozni, és így érthető, hogy miért eredményezte végül azt, hogy a digitális fényképezőgépek elterjedését segítette - ami nem biztos, hogy rossz, csak nem ez volt a célja. A szigorítások után se lett sokkal jobb a helyzet. Azt hiszem, a program tulajdonképpen nem a szegényeknek tette elérhetővé a számítógépet, hanem a tőkehiányos (felső és alsó)középosztályt támogatta.

Irakról

Miért vonuljanak ki az angolok és az amerikaiak Irakból?

Egy válasz a -ból. "Ha van valami, ami ugyanolyan rossz, mint egy zsarnoki diktatúra, az a bukott állam anarchiája. Csupán különböző bugyor ugyanabban a pokolban." A vége, hogy Amerika inkább a befektetőit küldje oda a katonái helyett.

Sokat olvastam arról különféle blogokban, hogy jó / rossz volt lerohanni Irakot. Anélkül, hogy állást akarnék foglalni, csak azt kérdezném, hogy jó volt-e úgy lerohanni, hogy nem tudták mihez kezdjenek a katonai győzelem után. Mert most úgy látszik, hogy megnyerték a csatákat, de elveszítik a háborút.

csütörtök, november 09, 2006

Gyerekek, felnőttek és a hivatalos előítélet mellékhatásai. egy nem is olyan szórakoztató eset arról, hogyan pc a brit légitársaság, és hogyan védi a gyermekeket a pedofiloktól. - Hát úgy, hogy minden felnőtt férfit automatikusan pedofilnak néz.