péntek, december 26, 2008

Kínaiak a szomszédban

Index - Kína túllép a Csendes-óceánon
Néhány éve még alig volt elképzelhető, az amire most sor került. Kína beszáll a kalózprobléma megoldásába. Miért is ne tenné, amikor az ő érdekeit is veszélyeztetik, és előnyös lépés a világhatalmi pozíció felé vezető úton.
Európa és Amerika együtt sem képes kezelni a problémát, és a hirtelen támadt hatalmi vákuum jó lehetőség egy felemelkedő szuperhatalomnak.

szerda, december 24, 2008

Magasztos-fennséges

Konzervatív tea-kör: Az élet
A fenti szavakkal teletűzdelt beszéddel fárasztott minket régen a plébánosunk. Csak egy kis alapozás a karácsonyi hangulathoz.
A pláza lerohanása, az egész napos főzés és takarítás, a veszett ajándékcsomagolás után - észrevsszük-e a megajándékozott szemében a betlehemi csillag viszfényét?

szombat, december 20, 2008

Szeku, szeku, szekularizáció

Népszabadság Online - Meg kell nyomni a vészcsengőt
Fletó kb. annyira szekuláris, mint a magukat istennek tartó római császárok.
gyk: amíg áldozol a császárnak hihetsz amit akarsz, de ha kétségbe mered vonni istenségét, legyél egyébként bármilyen lojális polgár, a vadállatok / haladár sajtó elé vetünk.

"Orbán Viktor '68-tagadása": csak nem bővül az eretnekségek listája? Mit gondol, aki '68 tagad?

szerda, december 17, 2008

A bukás

Index - Igény, az volna rá
Feloszlatták végre! Az egyesületet, ami ugyan csak álca, és egyáltalán: működik? De a probléma megoldásához nem kerültünk közelebb, mert az nem a Magyar Gárda.
A probléma továbbra is az állam szétrohadása, az, hogy az ország egyes területein már nincs jelen az állam (és vele együtt tűnik el a civilizáció is). A legfontosabb feladatát, a biztonság garantálását nem tudja biztosítani, képtelen fenntartani a közrendet. Ez vezet aztán az áramos kerítéshez és a gárdához egyaránt.
A Gárda azon túl, hogy egy jogos igény miatt jött létre, elég felemás képződmény. Bár nyilvánvaló célja a közbiztonság erősítése lenne, de erre mára teljesen alkalmatlan lett. Szerintem elsősorban a köré épülő ködevő nacionalizmus miatt. A Gárda nem az állam "kisegítését" tartja fonosnak, hanem a nemzetét. De a nemzet nevében gond nélkül szembefordul a magyar állammal is (a mozgalmat nem lehet feloszlatni), ezzel maga is a probléma részévé válik. Működésük politikai akciókra korlátozódott, a vonulások tiltakozó megmozdulások, tüntetések. A biztonsági problémák megoldásához semmivel nem járultak hozzá. Ahhoz minimum polgári öntudat és az államhoz való lojalitás szükséges, meg némi értelem. A lánglelkű nemzetféltés és a sajátos rendpártiság nem elég. Ez a mentalitás a forradalmárok jelemzője, de kevés forradalmárból lett igazi államférfi.
A feloszlatás pedig nem megoldás. egyrészt hatástalan, hiszen a mozgalom kicsúszik a jog hálójából, ellenben a problémát nem oldja meg - a probléma a magyar állam szemünk előtt zajló bukása. Képtelen ellátni alapfeladatait, sőt, egyre inkább úgy tűnik, még elképzelése sincs arról, melyek is lennének azok egyáltalán.
De van a Gárdának egy kelemetlen mellékhatása: az idióta módra megközelített biztonsági probléma sikeresen vált etnikai / nemzetiségi kérdéssé. A cigánybűnözés hangoztatására a válasz egy erősődő magyarellenes cigány nacionalizmus lehet. Demokratikus korokban a problémák egyszerűsítése amúgy is állandó veszély, és egy értelmiséggel alig rendelkező, leszakadó társadalmi csoportra még veszélyesebb a demagógia. Jó úton vagyun afelé, hogy nemzetiségi szembenállássá váljon egy alapvetően közbiztonsági kérdés. Hiszen a romák sem tudnak hűségesek lenni az államhoz - mihez is lennének, amikor az államukat a magyarok sem becsülik. Még ha akarnának, akkor sincs hova integrálódni. És marad a nemzeti identitás, mint összekötő erő - a Gárda által képviselt magyar nacionalizmus ellenpontja.
Hogy mi lesz ebből? Az, hogy mindenkinek rosszabb lesz.

(ez van még a gárdáról)

vasárnap, december 14, 2008

A szekularizáció ellen

Hírszerző - Publicisztika - Utóvédharcok az ideológiában
A vallási hatalom jelentősége, legalábbis a kereszténységben nem annak közjogi formája, hanem (a társadalom szempontjából) elsősorban az erkölcsi rend képviselete. A szerencsés történelmi fejlődésnak, vagy az Úr lelkének működése miatt a kereszténységnél a vallási és a világi hatalom elválasztása eleve adott volt, és ez a gondolat szerencsére végigkísérte az elmúlt 1500 évet, még ha sokszor harcban nyilvánult is meg.
a vallási és a világi hatalom szétválása és harca szerintem meglehetősen fontos az európai politikai gondolkodás alakulása szemontjából, mert maga volt az élő példa a hatalmak korlátozásának és elválasztásának manapság is fontos elvére.
A szekularizáció ilyen szempontból egyszerűen visszalépés, hiszen nem csak az Egyház világi hatalmát (ami néhány száz éve sem volt igazán komoly) korlátozná, hanem az egyház erkölcs őrző szerepére pályázik - és gyakorlatilag ismét egyesíteni próbálja az állami és az erkölcsi hatalmat.
A szekularizáció hívei nem a vallást támadják úgy általában, hanem saját vallásukat szeretnék a rivális vallás, a kereszténység helyére állítani, azért, hogy ők, az állami hatalomal és pénzzel kitömött értelmiségiek mondhassák meg mi a jó és a rossz.
Bigott katolikusként nem a püspökök törvényhozói hatalma mellet érvelek - amit ma már a kánonjog is erősen korlátoz. De ha komolyan vesszük az állam és az egyház szétválasztását, akkor a felvilágosítók is ugyanúgy leválasztandók.
Természetesen semleges állam, bármennyire is szeretnék, nem létezik, mert ún. semleges (természettudományos) döntés végső soron nem hozható emberi ügyekben. Ahol állást kell foglalni jó és rossz kérdésében, ott nincs semlegesség. Így az egyházi befolyást csökkenteni szándékozók nem egy semleges, hanem egy azzal versengő gondolatot tudnak csak a kereszténység helyébe állítani. De hadd ragaszkodjunk szabadságunkhoz, és ne fogadhassuk el feltétel nélkül azt, aminek igazságáról nem vagyunk meggyőződve - ha már nekik is szabad ugyanezt.

Nyuggerezés

Index - Gyurcsány: Meg kell őrizni a nyugdíjak értékét
A nyugdíjas, akiből kolbász lesz - előbújik belőlem a náci vámpír- és vérfarkas, ha ilyeneket olvasok. A munkavállalók, köztük is elsősorban a közszféra persze hozzon áldozatot, de a nyugdíjsok véletlenül se. Egyszerűbben: jövedelemátcsoportosítás az aktívaktól az inaktívak, járadékosak felé. Gyakorlati populizmus. Egy olyan országban, ahol a munkaképes korúak fele dolgozik, a kormányzat intézkedéseinek jó része arra ösztönöz, hogy ez így is maradjon.

csütörtök, december 04, 2008

Tolódás

Index - A válsághoz való jog
Az indexé, jobbra. A Kommentár olvasóinak nem kell bemutatni Balázs Zoltánt, a többiek meg jegyezzék meg a nevét.
Most pedig az Index közöl tőle publicisztikát. Ezek szerint ott is van helye az értelmes kapitalizmusnak.