csütörtök, június 29, 2006

Fogfehérje

Jön! Jön! Jön!

A 20%-os áfa, a Szadesz nagy találmánya! Megcsinálták! Az egykulcsos adórendszer első eleme! Csak most, csak önöknek!

A költségvetés bajban van, adót kell emelni. Az áfaemelés, mivel közvetett adó, talán a legelfogadhatóbb. Ugyan ezzel kinyírják az év eleji áfacsökkentést, de most ez nem annyira lényeges. Felröppent a hír, hogy 17 és 23 százalék lesz, de aztán: a Szadi, nagyjából neoliberális vakhit miatt, ragaszkodott a 20%-os mértékhez. Az, hogy ez jelenleg értelmetlen (az egykulcsos adórendszer első eleme - Mi?? Hiszen még elég sok adókulcs van!), nem hoz többletbevételt és jobban sújtja a szegényeket, mellékes.
Ennyit a racionális, körülményeket figyelembe vevő politikáról. Ez színtiszta szemellenzősség, dogmatizmus. Feltaláltuk az egyedi egykulcsos adót, adórendszerünk újabb gyöngyszemét. Jegyezzük meg: van egy régi adórendszer, ami az összes többi, és van az ÚJ, az egykulcsos, ami az áfa.

Technorati Tags     ,,,

szerda, június 28, 2006

Az első eredmények

Már látjuk is az első eredményeket a reformkormányzásból.

  • Hosszabbodó sorok az egészségügyben
  • Fejlesztési részhozzájárulásnak hívott tandíj
  • ÁFA emelés
  • Közigazgatási- és közszféra leépítés

És a reggeli Gyurcsány bölcsesség (Gyurcsány érted hallgatott a megszorításokról, nem ellened): a politikai és a hétköznapi erkölcs között különbség van. Machiavelli szinte örülne, de a fejedelemnek adott tanácsokban legalább ott van, hogy ugyan alkalmazhat rosszat, de csak azért, mert az emberek is ilyenek. Erre mit kapunk: erkölcsi nihilizmust. Nagy baj van abban az országban, ahol a politikus felmentve érzi magát a hazugságai alól, a "politikai erkölcs" nevében. Mit várhatunk ezek után? De őszintén: ezt várhatjuk egy KISZ titkártól.

Gyurcsány megint badarságokat beszélt. Az, hogy valami politikailag racionális, még nem jelenti azt, hogy jó is egyúttal. Érthető, hogy meg akarta tartani a hatalmat, és az is, hogy ehhez nem éppen tisztességes eszközöket vetett be (hazugság, félelemkeltés - O. V. fősátán), de attól ez még nem jó. Legyen annyi karakánság egy történelmi babérokra törő politikusban, hogy vállaja amit tett. A politikai erkölcs nem állhat szemben a hétköznapival, mert velejéig korrupt és cinikus hatalomhoz vezet. Ahol semmi sem számít, csak a politikai siker, bármi áron.

A politikai racionalitás szerintem nem erkölcsi kategória. A gondolkodás és cselekvés hatékonyságára utal, a hatalom, mint cél elérésére, nem az erkölcsi jóra. Ideális esetben a politikai racionalitás miatt nem lépik át az erkölcs korlátait. De tökéletlen világban élünk, ahol a helyzetek nem egyértelműek. Ettől még a politikai racionalitás nem lesz egyenlő valamiféle politikai erkölccsel, mert egyszerűen hatékonyságra vonatkozik, nem a cselekedet helyes, vagy helytelen voltára. Ezt nyilván nem tanították a KISZ-ben. És minek is bajlódni fogalmak jelentésével és megkülönböztetésével az Apró villa medencéjében.

Minden ország olyan kormányzatot kap, amilyet megérdemel. Magyarország többet érdemel?


Technorati Tags     ,

kedd, június 27, 2006

Vita D.C. ötletéről 2.

 Has Cameron thought it through or is he just thinking aloud? (By Rachel Sylvester)

David Cameron szavai az új Bill of Rights-ról nem kis vitát váltottak ki. Itt a folytatás.


 


Technorati Tags     ,,

hétfő, június 26, 2006

Telegraph | News | Cameron calls for British Bill of Rights

Telegraph | News | Cameron calls for British Bill of Rights

Az új angol konzervatív vezér az emberijogi törvényről, és amit helyette javasol: új Bill of Rights. Rendes konzervatív, egészségesen euroszkeptikus érvelés. Kiegyensúlyozni a jogokat és kötelességeket. Aktuális gondolat.

Olvassátok!

Ráadás

A Zoho-n megjelent egy online prezentációkészítő. Még elég kezdetleges, de nem rossz (β, mint az egész Zoho).

Van próba lehetőség, ami hasznos, és nem elterjedt. Importálható .ppt és .sxi (OpenOffice), de csak max 1 MB. Most már csak némi tökéletesítésre várnak az egyes alkalmazások, illetve az egységes felhasználó kezelésre, mivel most a táblátzatkezelő, szövegszerkesztő és prezentációkészítő külön bejelenkezést igényel. (Ezzel a ThinkFree Online erős versenytársat kapna).

Egy kis politika

A hírekben említették, hogy Gyurcsány bevallotta: hibáztak, amikor "stabil és nagy a jólét"-et emlegettek. Ja, hazugsággal megnyerték a választást, és most magyarázkodnak. "Hibáztak". Milyen egyszerű szó a hazugságra! Következmény persze nincs, minek is az, végül is a hatalom az övék és most azt tesznek, amit akarnak. Mellesleg megérdemeljük, mert a politikusok közül senki sem beszélt őszintén - de elvárta tőlük valaki? A kormány hazugságára ettől még nem mentség, hogy az ellenzék is csak meg akart felelni a választók butaságának.

Technorati Tags ,,,

vasárnap, június 25, 2006

Főpolgár-mesterkedés

Végre. A Fidesz racionális döntést hozott, és Tarlós Istvánt jelölték főpolgárnak. Erre a ballib pozitív kampányának első megnyilvánulása: "Orbán és Semjén jelöltje". Értjük, a fő- és alsátán ismét összefogott, hogy gyönyörű Demszkysztánunkat romba döntse.

Technorati Tags     ,

kedd, június 20, 2006

Gyurcsány, blog, közpénz

MNO Magyar Nemzet Online
Probléma, ha egy politikus blogot ír? - Nem. Miért is lenne az.
Van szerepe a kommunikációjában? - Mi az hogy! Nagyon is!
De:
Szerintem a blog ettől még inkább magán, és semmiképpen sem hivatalos kormányzati kommunikáció része. Blogot akkor is írhat, ha éppen ellenzékben van, de kormányszóvivője akkor már nincs.Fejtse ki benne a nézeteit, magánéletét, ha tetszik, de soha ne használja ezt a legfontosabb kommunikációs csatornának. És persze legjobb, ha maga írja, nem a magnóra mondott szövegét szerkesztik. Írjon naplót, ne diktátljon. És persze ellenőrizzék is, mert ne kerüljön ki fontos információ. A reakciói, a világképe, véleménye a svéd-angolról, meg kutyája legújabb csínytevései, az való bele.
Az, hogy politikai tanácsadó, közpénzen foglalkozik vele, szerintem nem gond, nem az állami pénzek rossz felhasználása. És ebből is világos: a Gyurcsány blog mű, nem diktálója igénye, hanem a kommunikációs tanácsadóké.

Ismétlés? Az Inforádió honlapján jól megkapják Gyurcsányék

Érdekes a párhuzam az ötvenes évekkel, de az intézkedéseket sorra véve van benne valami. M. A. K. egy mondása jut eszenbe erről: a kommancsok, ami nem működik, lebontják, nem megjavítják.

Socialism without Marx is a beguiling Blairite delusion

Ajánlott olvasmány. Én meg írhatnék róla ismertetőt.


Interjú Kósa Lajossal a 168 órában

Egy tiszta hang a Fideszből. Ez kellene: liberális konzervativizmus. Vállalni a programot, kutyába lemenés helyett, helyrerakni az elszállt vezetőket.


péntek, június 16, 2006

Bejegyzés Writelyval. Most éppen semmi érdekesről, viszont:
köszönet ScottyWZ -nek a meghívóért, amit így osztogat. Kitűnő ötlet.
Ezentúl innen fogom osztogatni az észt... :)
A tagek sajnos csak a writelyn belül számítanak.
Tecnorat tags: writely tech office web 2.0

kedd, június 13, 2006

Dübörgés

Hol vagyunk már a sikeres gazdaságtól? Tegnap, GyF-nek hála, gyengült a forint.

Azért érdekes, hogy egy sikeresnek kikiáltott üzletemebr, kormányra kerülve képtelen hiteles gazdaságpolitikát felmutatni - na jó, higgyük el, hogy csak nyerni akart -, majd ismét kormányra kerülve szintén képtelen megfelelő válaszokat adni a kihívásokra. Az eddigi eredmények: egy máris sokat kritizált megszorító csomag (bevételnövelés, bizonytalan kiadáscsökkentés, érdemi reform Ø. Majd egy ügyes kis megszólalás, ami bedönti a forintot - amit üzletemberként tudott, azt politikusként elfelejtette? Vagy a sikeres üzletember, aki ismeri azt a világot, ne tudná, hogy egy kormányfői kijelentésre hogyan reagált volna ő maga?

Vagy a sikeres üzletember csak egy tartalom nélküli kép? És az üzleti siker mögött a kapcsolati tőke megfelelő mozgatása meg némi nyomulás, gátlástalanság áll?


Este szerveztem maganak egy ráadás utat a legközelebbi nagy-nagy boltba, vásárolni még két dolgot. És közben rádiót hallgattam. Éppen Bajnai Gordon, a fejlesztési tanács főnöke ("kormánybiztos") nyilatkozatát idézték: "lyukas zsákba nem töltünk pénzt" - értve ezalatt az oktatást, egészségügyet és a közigazgatást. Tényleg lyukas zsák. Minek nekünk jövő? meg egészség? amitől úgyis majd kicsattanunk. és B.G. úr naponta találkozik a szolgáltató közigazgatással. - Aztán szezett egy jó pontot is, mert elnézést kért a szavaiért.



Technorati Tags

vasárnap, június 04, 2006

Trianon és egyebek

Tiranon

86 éve történt. A nagyhatalmak a lehető legrosszabb megoldást választották, és úgy tűnik az itt élő népek is, hiszen máig nem tudunk mit kezdeni vele (szlovákok, románok, magyarok, szerbek egyaránt). Talán elég lenne, ha végre felismernénk, hogy érdekeink közösek, és a közös történelem nem elválaszt, hanem összeköt. Csak meg kellene szabadulni a 19. századi nemzetfelfogástól, és az egynemzetiségű nemzetállamtól. Amit amúgy sem erre a vidékre találtak ki.

Egyebek

Hát persze, hogy a kormány, még mindig. Az eddigi leginkább központosított kormány, ami így kívülről úgy néz ki, mint nyuszi barátainak és üzletfeleinek kormánya. Hiába politikusok a miniszterek, de a döntések nem ott születnek. És persze milyen döntések: az elmúlt évek (legyünk nagyon pc-k, legyen hat) hibáit, amit nem mi követtünk el, velünk fizettetik meg. Ötvenezres elbocsátás a közszférában, összeütközés a pedagógusokkal, közüzemi díjak emelése, bérbefagyasztás, és egyéb, a kampány során véletlenül sem elhangzó ígéretek. Jó lakosságunk szívesen veszi a bürokrácia rugdosását, csak arról nem esik szó, hogy nem biztos, hogy tőlük drága az állam. A rossz munkaszervezést, a haveroknak kiszervezett magánbulikat meg ne vegyük észre, hiszen miből is lehetne majd a kis államról, meg a magángazdaságról papolni...



Technorati Tags

csütörtök, június 01, 2006

Párt-állam

A Fidesz, amikor kormányon volt, kapott eleget a központosító törekvéseiért, a kancellária megerősítéséért, a tükörreferatúrákért. De szép idők is voltak! A reformkommancsok reformkormánya magán kezdte: a központi államigazgatás legnagyobb részét egy mozdulattal maga alá gyűrte. A minisztériumok fölé a fejlesztési és az államreform bizottság nevű, a semmiből előkapott csúcsintézményeket tette, ezzel elvéve az érdemi döntések lehetőségét a minisztériumoktól. Majd a takarékosság jegyében megszüntette a közigazgatási államtitkári pozíciót, így még a lehetőségét is eltüntetve annak, hogy esetleg a politikától függetlenebb közigazgatás jöjjön létre. Minek is az, csak akadály a reformok előtt. Az elmúlt években a közigazgatási államtitkári pozíció is átpolitizálódott, de ennek nem az a megfelelő ellenszere, hogy megszüntetik, hanem esetleg önmérsékletet gyakorolhatna a politika.
És az ellenzék ehhez az egészhez asszisztál, és azzal, hogy "Aki a választást megnyerte, és joga van kormányt alakítani, annak joga van a kormány szerkezetét is megválasztani magának." De azért talán nem ilyen mértékben. A fékek és ellensúlyok rendszeréből most kiütöttek egy nem tökéletes, de mégis létező ellensúlyt. Alalkul a kormány-állam, és a leginkább központosított és kézivezérelt kormányzati szerkezet. Haladunk ázsia felé.
Technorati Tags ,,